Rozšírená realita v spojení s iPhonom: Na čo sa tešiť?

Rozšírená realita v spojení s iPhonom: Na čo sa tešiť?

S predstavením beta verzie systému iOS 11 na WWDC vyslal Apple jasný signál: Chystáme sa na rozšírenú realitu. Od 19. septembra si novú verziu systému môžu stiahnuť stovky miliónov majiteľov jablčných mobilov a tabletov, Apple má tak razom najväčšiu platformu pre rozšírenú realitu na svete. Na čo sa môžete tešiť a čo už dnes môžete reálne využívať?

 

Čo si predstaviť pod pojmom rozšírená realita

V médiách dnes často vídame pojmy ako virtuálna realita a rozšírená realita, ktoré sú ale veľakrát zamieňané, poďme si teda najprv vyjasniť terminológiu.

 

Virtuálna realita (VR – Virtual Reality)

Ide o princíp, kedy ste úplne "vytrhnutí" z obrazu reálneho sveta a všetko, čo vidíte, je simulované. Typicky pôjde o nasadenie okuliarov podporujúcich virtuálnu realitu, ktoré vás môžu virtuálne preniesť do iného prostredia - ide teda o ďalší posun v podaní obrazu, už nepozeráte na televízor či displej, ale ste obrazom dokonale obklopení a môžete sa v ňom pohybovať.

rozšírená realita iPhone 


Príkladom sú technológie ako Oculus Rift alebo HTC Vive, využiť sa ale dá aj chytrý telefón zasadený do špeciálnej "čelenky". Apple na virtuálnu realitu (zatiaľ?) necieli.

 

Rozšírená realita (AR – Augmented Reality)

V prípade rozšírenej reality sa naopak celá scéna odohráva priamo tam, kde sa reálne nachádzate. Zariadenia podporujúce virtuálnu realitu vaše okolie dopĺňa o nové prvky.

rozšírená realita iPhone využitie 

V prípade rozšírenej reality by sa princíp dal rozdeliť ešte na dve podskupiny. Kým Apple zatiaľ celé dianie premieta na displeji - musíte sa teda rovnako vždy pozerať do telefónu či tabletu, kde je snímaná scéna doplnená o AR prvky - Microsoft so svojimi HoloLens vsadil na prístup, kedy sa skrz okuliare premieta rozšírená realita priamo v priestore, na ktorý sa pozeráte. Hoci je prístup Microsoftu na prvý pohľad nepochybne lákavejší, naráža na limity možností súčasných technológií a prístup Applu je v súčasnej dobe praktickejší. Rýchly technologický vývoj ale môže všetko zmeniť.

 

Najprv vývojári

Hoci ide Apple často sám príkladom, v prípade rozšírenej reality Apple na WWDC "iba" pripravil podhubie vývojárom. Tí sa vďaka balíčku ARKit mohli pustiť do vývoja aplikácií podporujúcich rozšírenú realitu. Prvé oslnivé nápady na seba nenechali dlho čakať.

Zatiaľ najhojnejšieho využitia sa rozšírená realita dočkala v oblasti bývania. Cez svoje Apple zariadenie môžete virtuálnym metrom merať rozmery miestnosti, či rovno umiestniť do priestoru produkty z katalógu Ikea a celú domácnosť si tak virtuálne svojpomocne vybaviť ešte pred tým, než miniete jedinú korunu. Stiahnuť si už môžete aj sprievodcu nočnou oblohou.

 

Apple však tiež vyvíjal - Animoji

Nezaháľal však ani Apple samotný, jeho Animoji boli jednou z najviac diskutovaných častí z keyonte pri predstavení nového iPhone X. Na jednej strane sa stala terčom posmechu - najpokročilejšie dostupná technológia zabudovatelná do mobilného telefónu sa využíva k tomu, aby ste svoju tvár prepožičali animovaným smajlíkom - na druhú stranu sa jedná v jednoduchej a zábavnej forme o dokonalú prezentáciu toho, ako vierohodne dokáže telefón snímaný obraz replikovať a využívať pre AR. Podobným príkladom bola aplikácia masiek a "tetovanie".

 

Dočkáme sa ďalšej revolúcie?

Na tie najlepšie aplikácie ale stále čakáme, aká je teda vidina blízkej budúcnosti? Virtuálna realita by sa mala stať bežnou súčasťou nášho každodenného života. Skvelým príkladom môže byť turizmus.

Zabudnite na klasických knižných sprievodcov či ľudských sprievodcov. Váš telefón vďaka GPS a fotoaparátu sám spozná, kde sa nachádzate, pri nasmerovaní telefónu na budovu spozná, o čo sa jedná, a zobrazí na displeji všetky podrobnosti. K tomu sa viaže aj šanca na obmedzenie množstva rôznych ukazovateľov a šípok, ktoré sa v meste nachádzajú, prečo si nimi hyzdiť okolia, keď si ich môžeme virtualizovať vo svojich zariadeniach?

Podobne tomu môže byť aj na cestách, ostatne do áut už istá "primitívna" rozšírená realita prenikla formou head-up displejov, ktoré na čelné sklo vášho auta premieta vašu aktuálnu rýchlosť, navigačné informácie či platné dopravné obmedzenia. S ozajstnou AR by sa vám vaša trasa mohla premietnuť priamo na vozovku.

Chodíte na hokej, ale strácate sa v tom, kto je práve na ľade? Telefón podporujúci rozšírenú realitu hráčov rozpozná, navyše vám ponúkne na obrazovke jeho aktuálne alebo dlhodobé zápasové štatistiky.

Obrovský potenciál má AR v školstve, najmä v biológii a medicíne. Drahé vyučovacie pomôcky pôjde nahradiť virtuálnymi objektmi, lekárom môže AR pomáhať s orientáciou v ľudskom tele pri operácii.

 

Aké zariadenia sú podporované

ARKit podporujú všetky zariadenia s iOS11 a čipmi A9, A10 a A11. Staršie modely môžu mať kvôli hardvéru čiastkové obmedzenia a platí, že najviac možností ponúkne najnovší iPhone X. Základnú podporu ale spĺňajú tieto zariadenia:

- iPhone 6s a novšie vr. modelu SE,

- iPad (model 2017),

- iPady Pro všetkých variant

2017-10-08 Zo sveta iPhone 0

Pridajte komentár

Kategórie blogu

Posledné komentáre

bol pridaný do zoznamu vašich želaní.

Späť do obchodu Moje priania