Efektívna práca s notifikáciami v iOS

Efektívna práca s notifikáciami v iOS

Pozeráte sa na svoj telefón niekoľkokrát za minútu a ste celý nesvoj, keď ho nemáte chvíľu pri sebe? Ak patríte medzi tých, ktorým neustále "niečo pípa" vo vrecku, mobil si berú aj do vane, telefón je to posledné, čo majú večer v ruke a prvé, čo do nej ráno berú, mali by ste si možno položiť otázku, či je telefón vaším dobrým sluhom, alebo zlým pánom. V dnešnom článku si povieme niečo o efektívnej práci s upozorneniami na iOS.

 

Prečo to vlastne riešiť?

Jednoducho preto, že nie je psychicky ani fyzicky zdravé a "správne", keď od rána do večera len pasívne reagujete na dianie okolo seba.

Prečo by ste mali premárniť veľkú časť svojho života tým, že budete pracovať neefektívne, alebo že si prechádzku prírodou pokazíte tým, že väčšinu takto stráveného času budete pozerať do obrazovky svojho telefónu? Sekundy a minúty denne takto strávené sa za celý život sčítajú do premárnených dní, týždňov, mesiacov alebo aj rokov.

 

Ako by mal vyzerať váš deň?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že väčšinu svojho času by ste mali vykonávať aktívnu činnosť podľa toho, ako práve potrebujete.

Ak si poviete, že budete od štyroch do šiestich pracovať na počítači, neznamená to, že po piatich minútach otvoríte po "cinknutí" prijatý e-mail, potom za ďalšie dve minúty odpoviete kamarátovi na Facebooku, následne si po 10 minútach prečítate na telefóne notifikáciu o tom, že už ste týždeň nebehali, a keď už teda máte ten telefón v ruke, dáte ešte na Instagram selfie so sťažnosťou, ako poctivo zrovna pracujete a aká je to drina.

Hoci možno máte pocit, že ste ohromne efektívny a denne svojim telefónom stíhate rýchlo reagovať na e-maily a komunikovať s priateľmi, opak je pravdou. S takýmto prístupom vás váš telefón okráda o čas. Efektívny totiž budete vtedy, ak sa dokážete dve hodiny sústrediť na svoju úlohu a po jej dokončení odpoviete na e-maily, vybavíte konverzáciu s priateľmi a potom dáte na Instagram prípadnú selfie, kde sa zaslúžene pochválite so svojím denným výkonom.

 

Ideme nastavovať

 

Určite si, ktoré upozornenia sú pre vás skutočne dôležité

Najskôr si určite priority. Čo je pre vás skutočne dôležité a čo vás môže rušiť aj počas práce? Vo väčšine prípadov to budú len telefonáty od rodiny, ktoré môžu byť vážne a zvyčajne ich prijímame za všetkých okolností. Na podobnej úrovni môžu byť aj SMS.

O úroveň nižšie budú e-maily a bežná denná komunikácia, niekto sem zaradí aj Messenger a WhatsApp, rôzne spravodajstvo, možno aj Facebook. Skrátka notifikácie menej dôležitých aplikácií, na ktoré síce nechcete reagovať ihneď, ale chcete o nich mať prehľad.

Tretie poschodie potom vyhraďte aplikáciám, ktoré pre vás nemajú žiadny prínos. Typicky pôjde o upozornenie od hier, nebojte sa sem zaradiť ani Facebook (ten si môžete skontrolovať plánovane raz denne) a ďalšie "zbytočné" aplikácie, ktoré skrátka budete spúšťať, len keď sami budete chcieť.

 

Práca s notifikačným centrom

Teraz prichádza na rad nastavenie upozornení pre jednotlivé aplikácie. Bohužiaľ musíte prejsť jednu po druhej a ručne nastaviť, ako sa jej notifikácie majú správať. Choďte vo svojom iPhone do Nastavenie > Hlásenia a postupne vstupujte do nastavení jednotlivých aplikácií.

práca s notifikačným centrom

Pre prvú úroveň aplikácií (Telefón, SMS) nechajte upozornenia samozrejme kompletne povolené.

Pre druhú úroveň (e-maily, chatovacie aplikácie ...) už vypneme zvuky, odznaky na aplikáciu a upozornenie na zamknutej obrazovke a upozornenie na odomknutom telefóne. Tieto notifikácie patria do Notifikačného centra.

Pre tretiu úroveň aplikácií (hry, Facebook ...) všetky notifikácie úplne vypneme. Nie je nutné, aby nás také aplikácie kedykoľvek rušili.

 

Notifikačné centrum

V notifikačnom centre sa skrýva veľký potenciál, ktorý ale zostáva vinou mnohých užívateľov nenaplený. Ide o ponuku, ktorú môžete vyvolať stiahnutím od horného okraja obrazovky. Práve tu prehľadne na jednom mieste vidíte neukončené oznámenia. Na správy je tu možné ihneď reagovať bez nutnosti vstupu do aplikácie, prípadne notifikáciu zmazať.

Vďaka oznamovaciemu centru, ktoré je správne nastavené, aktívne reagujete na notifikácie vo chvíli, keď sami chcete a stávate sa skutočným pánom svojho telefónu.

oznamovacie centrum

Pridajte komentár

Kategórie blogu

Posledné komentáre

bol pridaný do zoznamu vašich želaní.

Späť do obchodu Moje priania