Kupujeme použitý iPhone: Na čo si dať pozor?

Kupujeme použitý iPhone: Na čo si dať pozor?

Mobily od Applu majú vďaka výkonnému hardvéru a dlhodobým aktualizáciám softvéru pomerne veľkú životnosť. Mnoho užívateľov, ktorí nemôžu alebo nechcú utrácať veľké čiastky za zbrusu nový model, tak siaha po telefóne z druhej ruky. Takýto nákup však nie je bez rizika. Poradíme vám, ako pri nákupe použitého iPhonu postupovať a mať istotu, že sa nestanete terčom podvodu.

 

Osobná prehliadka a vyskúšanie funkcií sú nevyhnutné

Hneď na úvod je nutné dodržiavať jednu hlavnú zásadu: Vždy si telefón pred kúpou osobne prezrite a vyskúšajte. Použitý tovaru je vždy rizikový a čiastky za iPhone nie sú malé ani v prípade niekoľko rokov starých modelov. To láka mnohých podvodníkov, ktorí si chcú na neznalosti kupujúcich privyrobiť.

Nikdy sa nezdráhajte predávajúceho vypytovať na doplňujúce otázky. Ak pri kontrole telefónu podľa návodu v našom článku narazíte na nezrovnalosť, nemusí to hneď znamenať, že je telefón chybný, predajca však musí nezrovnalosť vedieť spoľahlivo vysvetliť. Ak toho schopný nebude, máte buď nárok žiadať nižšiu cenu, alebo v prípade obáv z podvodu od kúpy ustúpiť.

 

1. Skontrolujte IMEI (výrobné číslo)

Prvou vecou, ktorú by ste mali urobiť, je vyhľadanie výrobného IMEI čísla. Nájdete ho jednak na hardvérovej časti telefónu, jednak tiež v nastavení systému. V ideálnom prípade by sa tieto čísla mali zhodovať, môže sa však stať, že každé bude iné (napr. pri servisnej výmene krytu telefónu - spojenie dvoch rozbitých telefónov v jeden). Preto nikdy nespoliehajte len na číslo na obale, ale chcite vidieť aj IMEI, ktoré udáva softvér telefónu! Ak sa čísla líšia, samozrejme sa ihneď opýtajte predávajúceho, prečo tomu tak je.

 

Ako nájsť IMEI - šasi telefónu

Umiestnenie výrobného čísla Apple u rôznych modelov pomerne rád mení. Nachádza sa obvykle buď na chrbte spolu s ostatnými informáciami (prvý iPhone, iPhone 5, 5s, 5c, 6, 6 Plus), alebo na slote pre SIM kartu (3G, 3GS, 4, 4s, 6s, 6s Plus). Najmä v druhom prípade je jasné, že sa dá slot veľmi ľahko úmyselne aj nedopatrením zameniť.

 

pozícia IMEI čísla

 

Kde presne nájdete u svojho výrobku IMEI uvádza Apple na tejto stránke: https://support.apple.com/sk-sk/HT204073


Ako nájsť IMEI - softvér telefónu

Druhou (a nami odporúčanou) možnosťou je overenie IMEI cez softvér. Tu máme tri možnosti:

  • tou prvou je vyhľadanie v Nastavenia telefónu> Všeobecné> Informácie> IMEI,

  • druhou je "vytočenie" čísla *#06# v aplikácii Telefón, ktoré však nespustí hovor, ale ukáže IMEI,

  • treťou je pripojenie telefón k iTunes, kde v informáciách o zariadení máte tiež IMEI.

 

kde nájdeme IMEI v iOS

 

Ak ste naozajstní puntičkári, môžete tiež skontrolovať, či IMEI telefónu zodpovedá kódu na krabičke od prístroja. Aj na pôvodnom obale je totiž výrobné číslo uvedené.

 

2. Je telefón blokovaný?

Vo chvíli, kedy máte IMEI zistené, začína tá hlavná kontrola. V prvom rade si overte, že telefón nie je blokovaný - teda budete sa do neho môcť prihlásiť so svojim vlastným Apple ID a používať ho úplne plnohodnotne ako svoj vlastný mobil.

Môžete tak urobiť priamo na stránke Apple tu: https://www.icloud.com/activationlock/. Existujú aj alternatívne služby, ale tá od Apple je dostačujúca a úplne bezpečná. Neodporúčame overovať IMEI na nedôveryhodných weboch!

 

3. Je telefón v záruke?

Druhou možnosťou, ktorú vám znalosť výrobného čísla otvára, je kontrola záruky. U nás táto služba nie je tak spoľahlivá ako napr. v USA. Je to z toho dôvodu, že Apple k svojim výrobkom garantuje ročnú celosvetovú záruku. Naša "slovenská" záruka od predajcu je však zo zákona dva roky, systém Apple ju však neeviduje. Aj ak vám teda po overení stránka napíše, že záruka je prepadnutá, nemusí to tak byť.

Na druhú stranu ľahko môžete overiť tvrdenie o tom, že je telefón zánovný a len chvíľu používaný. V takom prípade by záruka od Apple mala byť platná a dokonca uvidíte dátum, kedy bol telefón skutočne aktivovaný, a teda či predávajúci hovorí pravdu.

Záruku overte pomocou IMEI na tejto stránke: https://checkcoverage.apple.com/sk/sk/

 

4. Je telefón funkčný?

Vo štvrtom kroku už nasleduje kontrola všetkých hlavných funkcií telefónu. V bodoch uvádzame kroky, ktoré by ste nemali zabudnúť:

- Vložte do telefónu vlastnú SIM kartu a otestujte mobilné dáta a volania (pri hovore otestujete mikrofón a slúchadlový reproduktor)

- Skúste sa pripojiť s WiFi a naopak skúste vytvoriť WiFi hotspot

- Otestujte, či je funkčný Bluetooth

- Pustite nahlas zvonenie alebo hudbu pre otestovanie hlasného reproduktora

- Skontrolujte, či telefón nespadol pod vodu (pozri https://support.apple.com/sk-sk/HT204104)

- Skontrolujte, či dotyková obrazovka reaguje po celej ploche displeja vrátane 3D Touch pri iPhone 6s a novších

- Vyskúšajte odfotografovať fotku (nezabudnite na prednú "selfie" kameru)

- Otvorte aplikáciu mapy a otestujte, či vás telefón lokalizuje

- Otestujte pohybové senzory pomocou aplikácie kompas

- Zapnite LED diódu

- Otestujte všetky tlačidlá (Home vrátane čítačky odtlačkov prstov, sleep / wakebutton, ovládanie hlasitosti a tichého režimu)

- Skontrolujte funkčnosť vstupov pre slúchadlá a nabíjanie (slúchadlá hrajú, telefón sa nabíja)

- Skontrolujte, či je na telefóne aktuálny iOS a nebol vykonaný Jailbreak (možná strata záruky)

- V Nastavenia> Batéria sa pozrite na štatistiky využitia, zistíte, koľko telefón vydržal na jedno nabitie. Podozrivo nízke hodnoty by mohli indikovať zníženú kapacitu batérie. V takom prípade opäť položte predajcovia otázku, prečo sú hodnoty nízke.

 

5. Je balenie kompletné a originálne?

Ak je predmetom predaja aj originálne balenie, skontrolujte si, že skutočne platíte za Apple príslušenstvo. Na prvý pohľad často nespoznáte rôzne lacné varianty nabíjačiek alebo slúchadiel, v budúcnosti by ste s neoriginálnym príslušenstvom mohli mať problém - nehľadiac na to, že cena týchto výrobkov je spravidla oveľa nižšia ako u originálov. Neoriginálne káble môžu mať problém s prenosom dát, nebudú môcť znovu nabiť úplne vybitý telefón, slúchadlá budú mať nekvalitný zvuk a podobne.

Originálne balenie obsahuje:

- Krabičku od telefónu ideálne so štítkom s IMEI

- Originálne slúchadlá biele (od iPhonu 5 EarPods vo vlastnej malej krabičke). Od iPhone 7 aj s redukciou na 3,5 mm slúchadlový Jack

- Originálnu nabíjačku bielu (oddeliteľná zástrčka pre krajiny EÚ a USB kábel)

- Stručné inštrukcie od výrobcu (návod, varovanie o bezpečnosti ...)

- Dve nálepky s logom Apple

- Sponka pre vysunutie slotu na SIM kartu

 

K tomu navyše požadujte doklad o kúpe a záručný list od predajcu, hoci je už záruka prepadnutá.

iphone z inzerátu

 

Načasovanie kúpy telefónu

Na záver ešte odporúčame nákup nového telefónu dobre načasovať.

Medzi najhoršie termíny patrí čas pred predstavením nového modelu. Apple totiž cenu svojich telefónov až na výnimky znižuje len raz ročne, a to práve začiatkom septembra pri predstavení nových modelov. V tú chvíľu sa staršie modely stávajú v obchodoch o niekoľko desiatok eur dostupnejšími, na čo musí reagovať aj trh s použitými prístrojmi, ceny tak rýchlo padajú.

Najvhodnejšou dobou na nákup použitého prístroja je naopak koniec septembra, keď idú nové modely do predaja, a ďalej tesne po Vianociach, kedy sa obdarovaní zbavujú svojich starších telefónov. Na bazarových trhoch vzniká prebytok ponuky nad dopytom. Predávajúci logicky musí ísť s cenou dole a vy máte pri rýchlom jednání ideálne postavenie pre vyjednanie zľavy.

Prekabátil vás niekedy nekalý predajca, alebo ste naopak odhalili chystaný podvod? Podeľte sa o tom s nami v komentároch.

2016-09-19 Zo sveta iPhone 1

1 Komentár

  • Dano

    Dano 2016-09-19 Odpoveď

    Ja som sa stretol s tým, že keď som mal umiestnený inzerát, volal záujemca a hovoril niečo o rezervácií produktu, že o neho má záujem a že mi prišla sms s rezervačným číslom, že mu ho mám nadiktovať. Tak som sprostý v rýchlosti nadiktoval a to bol mobilný kľúč pre pridávanie inzerátov (na bazoši) a potom tento podvodník na moje tel. číslo pridával podvodné inzeráty, pozor na to, nikdy nikomu nedávajte mobilný kľúč z bazošu. Potom som písal na podporu bazošu aby zablokovali moje číslo.

Pridajte komentár

Kategórie blogu

Posledné komentáre

bol pridaný do zoznamu vašich želaní.

Späť do obchodu Moje priania