Rýchle tipy a triky pre iPhone, diel 4.

Rýchle tipy a triky pre iPhone, diel 4.

Chytrý telefón iPhone od Apple sa za 9 rokov existencie rozrástol o tisíce funkcií, z ktorých väčšina užívateľov používa len zlomok. Zároveň je tu ale veľká skupina používateľov, ktorá niektoré funkcie nepoužíva len preto, že o nich nevie. Prinášame vám preto sedem ďalších užitočných funkcií, ktoré vám prácu s iPhonom (alebo aj iPadom) značne spríjemnia.

 

1. Vlastné prednastavené odpovede na zamietnutý hovor

Pravdepodobne ste si už všimli, že keď vám niekto volá, máte možnosť hovor odmietnuť a súčasne zaslať volajúcemu správu s dôvodom. Štandardne má iOS prednastavené tri správy, ktoré vám ale nemusia vyhovovať a mnoho ľudí ich kvôli tomu nevyužíva. Môžete si ich však v nastavení zmeniť!

Choďte do Nastavenia> Telefón> Odpovedať správou a upravte tri predvolené správy podľa potreby.

odpoved spravou

 

2. Vlastné vibrácie

Ak radi nastavujete svojim kontaktom špecifický tón zvonenia, ale často o možnosť rozpoznať volajúceho bez pohľadu na displej prichádzate kvôli tichému režimu, máme pre vás riešenie. Nastaviť si totiž môžete aj vlastné vibrácie.

Jednoducho otvorte aplikáciu Telefón> vybraný kontakt> Upraviť> Vibrácie. Následne buď môžete vybrať zo zoznamu vibrácií, alebo úplne dole zvoliť ponuku Vytvoriť novú vibráciu, (ne)podržaním prsta na displeji potom na časovej osi určujete, či telefón vibruje alebo nie. Veľmi jednoduché a pritom praktické! Teraz spoznáte, kto vám volá, bez toho aby ste vytiahli telefón z vrecka, rovnakú možnosť máte aj v prípade SMS.

vlastné vibrácie

 

3. Rýchly výber špeciálneho znaku

Potrebujete do textu vložiť číslicu, otáznik, výkričník či iný znak? Pravdepodobne zvolíte nasledujúci postup: pomocou tlačidla "123" prepnete klávesnicu, napíšete číslicu a potom sa tlačidlom "ABC" prepnete späť. Potrebujete teda tri kliknutia na displej. Ak znakov nepotrebujete viac ako jeden, všetko sa dá vyriešiť jedným gestom.

Pri prepínaní klávesnice tlačidlo "123" nepúšťajte, ale podržte a následne prstom prejdite na požadovaný znak. Až na danom znaku prst pustite, znak sa napíše a klávesnica sa prepne späť na hlavnú klávesnicu "ABC".

Postup ľahko pochopíte, keď si ho sami vyskúšate, pri písaní ušetrí veľa času, rýchlo si ho tak osvojíte.

 

4. Rýchla bodka a medzera vo vete a ďalšie skratky

Ďalší tip, ktorý nadväzuje na predchádzajúci, opäť ušetrí niekoľko kliknutí. Pri písaní dlhších súvetí často musíte vyhľadávať bodku a následne medzerník. Hoci displeje telefónov od Applu v posledných rokoch narástli, stále nie je klávesnica na displeji tým najpohodlnejším, na čom možno písať. Ušetrite si preto prácu dvojitým kliknutím na medzerník, systém tak automaticky urobí bodku a za ňou medzeru.

Písanie vám môžu uľahčiť aj ďalšie skratky. V Nastavenie> Všeobecné> Klávesnica> Náhrada textu môžete skratky sami definovať. Následne napríklad napíšete "dd" a telefón skratku prepíše do "Dobrý deň", "spo" si nastavíte ako skratku spojenie "S pozdravom", iniciály sa zmenia na vaše meno. Fantázii sa medze nekladú, vhodne nastavené skratky pri písaní na mobile ušetria veľa času a preklepov.

rýchla bodka

 

5. Opravy v kalkulačke

Už sa vám stalo, že ste na kalkulačke v telefóne pracne naklikali dlhé číslo a v poslednej číslici ste urobili chybu? Na klávesnici kalkulačky bohužiaľ nenájdete tlačidlo pre zmazanie jednej číslice, môžete to však urobiť gestom na displeji. Jednoducho po číselníku prejdite prstom doľava alebo doprava a tým sa vždy jedna číslica zmaže.

 

6. Blesk ako notifikačná dióda

Apple iPhone síce nemá notifikačná diódu, ak ste na ňu však zvyknutí, má pre vás náhradu v podobe notifikačnej diódy z blesku. Nastavíte ju v Nastavenia> Všeobecné> Prístupnosť> Výstrahy bleskom LED, je primárne určená pre nepočujúcich ľudí, ale ani pre počujúcich nie je taká funkcia na zahodenie, najmä pri tichom režime s vypnutými vibráciami.

blesk a notifikačná dióda

 

7. Čas odoslania správy

Aplikácia pre Správy v telefóne pri väčšom množstve správ za sebou prestane uvádzať konkrétny čas odoslania, uvedie iba čas prvej správy z väčšej skupiny. Konkrétny čas každej jednotlivej SMS či iMessage ľahko vidieť, ak na displeji prejdete prstom sprava doľava, vaše "bubliny" sa tak posunú k stredu obrazovky a vznikne miesto pre zobrazenie času odoslania alebo doručenia čiastkových textov.

 

---

Ak ste vy sami prišli na nejaký "zlepšovák" alebo trik na svojom zariadení, budeme radi ak sa oň podelíte a napíšete nám ho na adresu blog@iphonedoplnky.eu a môžete tak získať zľavu v našom eshope, prípadne inú vecnú odmenu. Tešíme sa na vás v ďalšom diely.

Pridajte komentár

Kategórie blogu

Posledné komentáre

bol pridaný do zoznamu vašich želaní.

Späť do obchodu Moje priania