Športujeme s iPhonom: Príslušenstvo a aplikácie

Športujeme s iPhonom: Príslušenstvo a aplikácie

Zima dala tento rok definitívne zbohom a opraty prevzalo teplé jarné počasie. V parkoch a uliciach sa tak objavujú bežci a športovci, ktorí pre šport hojne využívajú aj svoje mobilné zariadenia. Preto nastala ideálna chvíľa povedať si niečo o tom, ako športovať s iPhonom.

 

Športové príslušenstvo pre iPhone

Na trhu sú v podstate dve základné kategórie doplnkov:

  • Doplnky, ktoré robia športovanie s telefónom príjemnejšie (rôzne športové puzdrá, slúchadlá ...),
  • alebo doplnky, ktoré dáta do telefónu iba dodávajú (napríklad externé merače tepu, Apple WATCH, fitnes náramky ...) a telefón je len akýmsi zobrazovačom nameraných dát.

 

Športové puzdrá

Puzdrá sú skvelým doplnkom pre "ukotvenie" mobilu pri športovom výkone. Vždy je potrebné zakúpiť také puzdro, ktoré bude vyrobené presne pre váš telefón, aby mobil v puzdre neskákal, prípadne puzdro, ktoré aj napriek väčšej veľkosti spoľahlivo fixuje telefóny menších rozmerov. Spoľahnúť sa môžete napríklad na naše univerzálne športové púzdra pre iPhone 6/6s, ktoré sú kompatibilné aj s modelmi 5/5s/SE. Môžete si ich prezrieť TU.

športové puzdrá na ruku

Puzdrá nebránia dotykovým funkciám telefónu, možete ho teda ovládať aj cez priehľadnú fóliu, volať môžete pomocou slúchadiel, ktoré je možné mať cez puzdrá zapojené, a starať sa nemusíte ani o kľúče od domu, na ktoré majú puzdrá kapsičku.

Pri výbere je nutné dávať pozor na obvod ruky (iné puzdro bude určené pre drobné dievča a iné pre svalnatého kulturistu), puzdrá xqisit a adidas Griffin sú určené pre väčší obvod ruky a puzdrá urbanista Sao Paulo pre menší obvod ruky. V detaile každého produktu sú vždy uvedené presné rozmery.

 

Merače tepu

Pri športe je veľmi časté meranie tepovej frekvencie, čo je však jedna z funkcií, ktorú samotný telefón nezvládne. Potrebujete teda Apple WATCH od Applu, ktoré majú túto funkciu integrovanú, alebo iný doplnok vyvinutý za týmto účelom.

Náš obchod iPhoneDoplnky.eu má v ponuke dostupnú alternatívu v podobe monitoru srdečního tepu CellularLine Cardio. Jedná sa o hrudný pás, ktorý prináša mnoho výhod. Jednak je veľmi pohodlný, ani neviete, že ho máte na sebe, zároveň ho nemôžete stratiť. Ďalej s ním môžete vyraziť kamkoľvek, vrátane plávania, a vaše dáta budú stále zaznamenávané.

monitor srdcového tepu

 

Jednoduchá je aj údržba, kedy doplnok po športe jednoducho opláchnete prúdom vody. Je kompatibilný s mnohými aplikáciami (o tých viac nižšie) vrátane priamo v iOS integrovanej aplikácii Zdravie. Navyše ho môžete využiť aj s mobilným zariadením so systémom Android.

 

Športové slúchadlá

Viete si predstaviť športový výkon bez kvalitnej hudby? Správna motivačná hudba vám pomôže ubehnúť dlhšiu trať, vyskočiť vyššie, dohodiť ďalej, zdvihnúť ťažšiu váhu alebo urobiť väčší počet opakovaní. Príjemná relaxačná hudba vám môže zase pomôcť uvoľniť sa.

Pri športe však často máme problém s tým, že slúchadlá vypadávajú z uší, prípadne trpia kvôli agresívnemu slanému potu. Preto máme v ponuke slúchadlá určené pre šport, ktoré sú veľmi ľahké, pritom svojou konštrukciou takmer ani nemôžu z ucha vypadnúť a vďaka plastovej úprave sú odolné proti vode a potu.

športové slúchadlá

 

Fitness a športové aplikácie na iOS

Väčšina príslušenstva by nepriniesla veľa úžitku, keby ste k nim nemali doinštalovaniú iOS aplikáciu. Práve skrz aplikácie sa totiž do telefónu dostávajú dáta, z ktorých sú následne generované prehľadné grafy a tabuľky.

Okrem toho existuje mnoho aplikácií, ktoré naopak nepotrebujú žiadne príslušenstvo, typicky sa jedná o aplikácie, ktoré vám generujú cvičebné plány, jedálničky a pomáhajú vám s cvičením neprestávať. Nižšie nájdete výber piatich zaujímavých aplikácií. Berte ich však predovšetkým ako inšpiráciu a ukážku toho, čo všetko je dnes možné. Kvalitných aplikácií je veľmi veľa a vy si musíte vybrať tú, ktorá vám vyhovuje najviac.

 

Zdravie

Aplikácia zdravie sa nachádza v iOS od verzie 8. Veľká časť užívateľov však nevie, ako ju používať, nie je to totiž na prvý pohľad zrejmé. Aplikácia sama o sebe nezmeria o moc viac, než koľko za deň nachodíte krokov.

Ide skôr o centralizované miesto - hub informácií z ostatných aplikácií a príslušenstva. Aplikácia tak zbiera dáta napr. zo spomínaného merača tepovej frekvencie (popr. z Apple WATCH a iných náramkov), ukladá dáta z aplikácie, v ktorej si evidujete svoj jedálniček, športové aktivity a ďalšie.

Čím viac máte na telefón napojených prístrojov, tým viac zaujímavých dát má aplikácia k dispozícii a na centralizovanom mieste zobrazuje informácie o vašom životnom štýle a zdravotnom stave.

 

Runkeeper

runkeeper

Aplikácia RunKeeper je jedným z najznámejších predstaviteľov aplikácií pre behanie. Pôvodná funkcia sa však počas rokov rozšírila o mnoho ďalších aktivít, takže dnes môžete merať aj jazdu na kolieskových korčuliach, lyžovanie, bežkovanie, veslovanie alebo napríklad plávanie a mnoho ďalšieho. Výstupom každej aktivity bude typická obrazovka s mapkou vašej trasy, niekoľkými štatistikami ako celkový čas, čas behu na jeden kilometer, priemerná rýchlosť, graf rýchlosti behu a ďalšie.

Aplikácia automaticky ukladá vaše výkony, ak prekonáte nejaký rekord, vždy vám to dá vedieť (napr: "tento beh bol vaším najrýchlejším behom do 2 km"). Samozrejme môžete stanovovať osobné ciele, ich naplnenie bude aplikácia strážiť.

Pre zatraktívnenie sa z RunKeeper stala malá sociálna sieť. Môžete sa tak spolu s ďalšími užívateľmi zúčastniť rôznych výziev, súperiť s kamarátmi a vzájomne sa motivovať.

 

MyFitnessPal

Ako už názov napovedá, aplikácia je vašim blízkym fitness partnerom. Jedná sa predovšetkým o zápisník vašich aktivít s dôrazom na stráženie kalórií a teda chudnutie. V aplikácii si stanovíte svoj cieľ (napr. že chcete za dva mesiace schudnúť 5 kg).

myfitnesspal 

Aplikácia vypočíta, koľko by ste denne mali prijať a vydať kalórií. Denne evidujete svoj jedálniček, cvičebné aktivity a ako sa mení vaša váha. Získate tak veľmi podrobné štatistiky o svojej životospráve a životnom štýle.

Potraviny možno pridávať tiež naskenovaním čiarového kódu.

 

GymBook

gymbook

Kým MyFitnessPal je zameraný primárne na výpočet kalórií, GymBook sa sústredí na vaše cvičenie, jeho štruktúru a techniku. Môžete si tak vybrať z databázy cvikov a Workoutov, u ktorých si môžete zvoliť obtiažnosť, pri cvičení potom spustiť stopky.

Jednotlivé cvičenia môžete ukladať do logov, ktoré budú opäť generovať prehľadné grafy a tabuľky vášho postupu.

 

PushUps

V tomto prípade sa jedná o ukážku jednej z mnohých a mnohých aplikácií určených pre cvičenie iba jedného konkrétneho cviku - pri danej aplikácii ide o cvičenie klikov a postupné navyšovanie počtu, ktorý ste schopný odcvičiť. Ako príklad sme ju vybrali preto, že má veľmi vtipne vyriešené počítanie počtu opakovaní.

pushups

 

Telefón si pri cvičení dáte "pod hlavu". Každý klik je započítaný vo chvíli, keď sa telefónu dotknete nosom. :)

 

A ako cvičíte vy?

Máte nejaké svoje obľúbené príslušenstvo alebo aplikácie? Dajte nám o nich vedieť na info@iphonedoplnky.eu. Vaše postrehy budeme zdieľať na našich fanstránkach a možno sa vám ujde aj nejaká zľava na príslušenstvo :-)

Pridajte komentár

Kategórie blogu

Posledné komentáre

bol pridaný do zoznamu vašich želaní.

Späť do obchodu Moje priania