Ako pomocou iPhone získať tie najlepšie fotografie a selfíčka

Ako pomocou iPhone získať tie najlepšie fotografie a selfíčka

Mobilným telefónom dnes ľudia fotia drvivú väčšinu fotografií, kvalita však pod ťarchou kvantity často upadá - stačí totiž bez väčšej snahy zaobstarať desiatky fotiek a vybrať niekoľko najlepších, ktoré sa "náhodou" podarili. V dnešnom článku vám poradíme, ako s pomocou iPhone zámerne robiť fotografie, ktoré svojou kvalitou predčia tie ostatné.

 

Mriežka

Naším prvým a jednoznačne najjednoduchším trikom je zapnutie mriežky v aplikácii Fotoaparát. Niektorým z vás sa možno vybaví, že táto mriežka sa nenápadne vytratila s príchodom iOS 7, predtým bola totiž bežnou súčasťou aplikácie. Stále ju možno ale vrátiť späť v nastavení systému.

 

Zapnutie mriežky pre fotoaparát

Mriežka vám pomôže s orientáciou pri fotení. Nejde pritom len o jednoduché uistenie, že telefón držíte rovno. Môžete pracovať s pravidlom tretín, vďaka ktorému bude kompozícia vašich fotografií profesionálnejšia.

 

HDR

Funkciu HDR (high definition range) možno už jednoducho zapnúť priamo v aplikácii Fotoaparát. Ponechajte ju v automatickom režime a nechajte telefón samotný rozhodovať o tom, či HDR použiť alebo nie. HDR funguje na princípe zjednotenia troch snímok s rôznou expozíciou v jeden. Kompenzuje tak napr. "vypálenú" oblohu či naopak veľmi tmavé časti fotografie. HDR možno spoľahlivo použiť len na objekty, ktoré sa nehýbu, je preto zbytočné mať ho trvale zapnuté a vynucovať u každého snímku. V nastaveniach si môžete ďalej zvoliť, či chcete zachovať obe verzie fotografie (HDR aj bez HDR) alebo len HDR.

Rozdiel pri použití HDR

Obrázok: Všimnite si, že v režime HDR majú stromy oveľa sýtejšie listy a nebo je naopak mierne stmavené, celý snímok tak pôsobí "živšie" a prirodzenejšie. Za jasného počasia by bol rozdiel ešte evidentnejší.

 

Aplikácie

Základná aplikácia Fotoaparát je síce pohotová (ľahko ju spustíte aj zo zamknutej obrazovky), ale chýbajú mnohé funkcie, ktoré ponúka konkurencia z AppStore.

Najväčší rozdiel spoznáte pri použití niektorej z platených aplikácií (napr. Camera +), ktorá ponúka funkcie ako oddelenie nastavenia expozície a ostrenia, stabilizáciu obrazu, alternatívne mriežky (napr. zlatý rez), vodováhu a veľa ďalších. Ak máte Apple Watch, budete ich môcť použiť ako spúšť.

Pre úpravy fotografií skúste napríklad aplikácie VSCO alebo Snapseed, ktoré ponúkajú mnoho profesionálnych filtrov, ktoré jedným kliknutím pozdvihnú fotografiu na vyššiu úroveň, ale aj veľa možností manuálnych úprav.

 

Príslušenstvo

Fotografiám môže pomôcť aj vhodné príslušenstvo. Medzi tie základné patrí statív. Najväččšou výhodnou je samozrejme pevné umiestnenie telefónu, ktoré nie je v trasúcich sa rukách možné. Statív sa hodí aj pre zhotovovanie tzv. Selfíčiek, teda snímok z prednej kamery. Šikovným pomocníkom tu budú slúchadlá, ktoré po zapojení do telefónu môžu fungovať ako spúšť fotoaparátu (snímku zaobstaráte ovládačom hlasitosti na slúchadlách pri zapnutej aplikácii Fotoaparát). V našej ponuke máme napríklad kompaktný statív Kenu Stance.

 

Podobného princípu aktivovania spúšte fotoaparátu využíva aj selfie tyč pre mobilný telefón AVO, ktorú máme v ponuke. Integrované tlačidlo využíva práve konektor 3,5 mm Jack, ktorý je zapojený do telefónu. Alternatívou je zakúpenie samostatnej bluetooth spúšte, alebo selfie tyče s integrovanou bluetooth spúšťou, ktorú má napríklad tyč iChic v našej ponuke.

Selfie tyče

Posledným častým príslušenstvom sú najrôznejšie objektívy na iPhone. Pozrite si samostatnú recenziu na širokouhlý / makro objektív pre iPhone v našom obchode.

Objektív pre iPhone

 

Ďalšie tipy

V poslednej časti článku spomenieme niekoľko jednoduchých trikov, ktoré môžete používať pri samotnom fotení.

Zoom

Ak potrebujete priblížiť snímku, neodporúčame využívať digitálny zoom, ktorý ponúka aplikácia fotoaparátu, zbytočne znižuje kvalitu snímky. Radšej vytvorte snímku klasicky bez priblíženia a sami si ju následne v prípade potreby orežte, výsledok bude rovnaký, zároveň však máte snímku v pôvodnej kvalite.

Časovač

Aj keď starostlivo podľa mriežky vyrovnáte telefón presne tak, ako chcete, následne ním pri fotení väčšinou mierne pohnete. Radšej si nastavte samospúšť na dve sekundy a tak minimalizujte trasenie rúk. Tento trik je dvakrát tak užitočný pri fotení selfíčiek, kedy s jednou rukou zvyčajne trasieme naozaj veľa.

Selfie vo väčšej kvalite

S tým súvisí ďalšia rada, zabudnite na prednú selfie kameru a foťte takéto zábery zadnou kamerou. Má oveľa vyššiu kvalitu a funkciou sériového fotenia (držíme spúšť fotoaparátu a telefón rýchlo vyhotovuje jeden snímok za druhým), môžete rýchlo "naslepo" zaobstarať desiatky selfíčiek, mierne telefónom hýbať a následne vybrať tú, ktorá sa najviac podarila.

Spúšť tlačidlom hlasitosti

Poslednou radou, ktorú sme už čiastočne spomenuli vyššie, je vytváranie fotografií pomocou tlačidla hlasitosti. Podobne ako na slúchadlách možno takto zhotovovať fotografie tlačidlami hlasitosti priamo na telefóne. Opäť to môže byť užitočné práve pri robení selfies zadnou kamerou.

 

Na záver si pozrite video so siedmimi ďalšími tipmi pre fotenie s iPhone:

 

Pridajte komentár

Kategórie blogu

Posledné komentáre

bol pridaný do zoznamu vašich želaní.

Späť do obchodu Moje priania