Veľké porovnanie mapových aplikácií pre iPhone

Veľké porovnanie mapových aplikácií pre iPhone

Mapy v mobile patria medzi vôbec najpoužívanejšie aplikácie. Najväčší súboj na iOS prebieha od vydania iOS 6 medzi mapami od Applu a od Googlu. Trh však na iOS zďaleka nepatrí len týmto dvom hráčom. Vyskúšali sme preto najpoužívanejšie mapy na iOS a prinášame vám svoje dojmy.


Testované aplikácie

Pre test sme vybrali aplikácie, ktoré sa profilujú ako mapy pre všeobecné použitie. Vylúčili sme teda aplikácie primárne vyvíjané ako GPS navigácie. Pri testovaní sa sústredíme najmä na tieto vlastnosti: kvalita mapových podkladov, pridružené služby (verejná doprava, vyhľadávanie podnikov, plánovanie trás, navigácia) a užívateľská prívetivosť (jednoduchosť ovládania, offline mapy, prepojenie s ďalšími službami - typicky s mapami na webe).

Do nášho výberu sa dostali nasledujúci zástupci:

 • Mapy od Applu
 • Google Maps
 • Mapy.cz od Seznamu
 • HERE Maps od nemeckých automobiliek
 • maps.me (Open Source projekt)
 

1. Mapy (Apple)

Z histórie máp od Applu

Začať nemôže ničím iným, než aplikácií priamo od Applu. Mapy v mobile boli veľkou pýchou iPhonu už pri predstavení úplne prvého modelu. Vtedy však išlo o mapy dodávané Googlom.
Prelom nastal s vydaním iOS 6, kedy Apple odštartoval v ostrej prevádzke projekt vlastných máp. Mapy však nedosahovali kvality pôvodnej aplikácie a Apple zožal vlnu kritiky. Je dnes situácia v iOS 9.3 lepšia?

Hodnotenie aplikácie
V Slovenskej a Českej republike má Apple stále na čom pracovať. Hoci preč sú doby, kedy Zlín bol označený ako Gottwaldov a všetky podklady sú použiteľné, hlavne v menších obciach zaostávajú za konkurenciou.

mapy apple

 

Fotografická mapa je kvalitou nevyvážená ešte viac. Vo veľkých mestách (Praha, Brno) Apple ponúkne svoju pýchu, funkciu Flyover, kedy sa mesto stáva podrobným 3D modelom (Bratislava bohužiaľ takto spracovaná nie je). Načítanie je však kvôli tomu veľmi pomalé a je otázka, do akej miery tieto mestá Flyover potrebujú. Zmysel dáva skôr v mestách s mrakodrapmi.

 

mapy apple 2

 

Pomerne dobrá je už navigácia, zobrazuje aj hustotu premávky.

Prekvapivo dobre je na tom pokrytie podnikov, Apple začal využívať v mnohých krajinách namiesto služby Yelp populárnejší TripAdvisor a zaslúži si za to pochvalu. Integrácia MHD sa u nás ani v česku na rozdiel od mnohých zahraničných miest ale nedočkáte.

Užívateľské prostredie je logicky dobre zladené s prostredím v celom iOS, v štýle Applu je veľmi jednoduché, používanie vám nebude robiť problém. Mapy sú vektorové, použitie v offline režime však možno u Applu len ťažko očakávať, rovnako tak pri práci na stolnom počítači musíte vlastniť Mac.

Apple mapy tak zostávajú mimo najväčšie mestá stále skôr "aplikáciou v zálohe", plne použiteľná je len v anglosaských krajinách na čele s USA a niektorých ďalších pre Apple dôležitých trhoch.


Výhody

- Prehľadné prostredie zladené s iOS

- Integrácia služby TripAdvisor

- Flyover vo veľkých mestách s výškovými budovami

- Funkčné autonavigácia

 

Nevýhody

- V ČR a SR stále zaostáva za konkurenciou

- Absencia offline režimu

- Len pre Apple zariadenia

 

Aplikácia je predinštalovaná v systéme, nie je nutné ju sťahovať, nemožno ju však ani odstrániť.


2. Google Maps

Mapy od Googlu patria vo svete k najpoužívanejším. Dlho by ste hľadali užívateľa internetu, ktorý by sa s nimi nestretol. Projekt bol spustený už v roku 2005 (sedem rokov pred mapami Applu), a dodnes sa veľmi rýchlo rozvíja.

Hodnotenie aplikácie

V Slovenskej a Českej republike sú služby Googlu často kvalitnejšie ako nielen v krajinách ležiacich smerom na východ, ale aj na západ, čo je situácia pomerne neobvyklá. Je to predovšetkým vďaka konkurencii na trhu (Seznam.cz), na ktorú Google nie je zvyknutý.

mapy google

 

Ponúka tu špičkovo fungujúcu navigáciu (bohužiaľ len medzi dvoma bodmi), v mnohých krajoch aj integrovanú hromadnú dopravu vrátane plánovača spojov. Unikátna služba StreetView je prístupná priamo z aplikácie, čo napr. konkurenčný Seznam neumožňuje, hoci podobnú funkciu vo webovej verzii ponúka.

 

mapy google 2

 

Ani na Slovensku nie sú Google maps zlou voľbou, napriek tomu že napr. na spomínanú integráciu MHD tu stále čakajú (v Bratislave už nájdete na mape zastávky a linky na nej jazdiace, plánovať trasy ale nemôžete, v Košiciach už nie sú vyznačené ani zastávky s výnimkou vlakových).

Skvelé je aj prepojenie s ďalšími službami. Všetky podniky, kultúrne pamiatky a ďalšie objekty na mape majú spravidla niekoľko recenzií. Ak ste prihlásení k účtu Google, jednoducho môžete pridať ďalšie. Google si navyše zapamätá, čo najčastejšie vyhľadávate a prispôsobí podľa toho ponúkané objekty - a to synchrónne aj vo webovej verzii máp.

Prostredie je prispôsobené dizajnu Material od Googlu. Ak ste na neho zvyknutí, nebudete mať problém, ostatní budú potrebovať chvíľu na zorientovanie. Niektoré funkcie bez ich znalosti nemáte šancu objaviť. Vybrané časti mapy si napr. môžete stiahnuť do offline režimu. Musíte ale do vyhľadávača napísať "ok maps" alebo pomerne zložito hľadať voľbu v ponuke. Stiahnutá mapa sa navyše po niekoľkých dňoch znova zmaže.


Výhody

- Vysoká kvalita dát a podkladov po celom svete

- Podniky, pamiatky a ďalšie objekty vrátane recenzií

- Previazanie so "svetom Googlu" a webovými mapami

- StreetView aj v aplikácii

- Kvalitné autonavigácia

 

Nevýhody

- Užívateľské prostredie od Googlu, nie je zladené s iOS

- Primárne online, offline funkcia je skôr doplnková

- Plánovač cesty len medzi dvoma bodmi

 

K stiahnutiu: https://itunes.apple.com/sk/app/google-maps/id585027354?l=cs&mt=8

 

3. Mapy.cz (Seznam)

Z histórie máp od Seznamu

Nepodarilo sa nám dohľadať, kedy presne boli Mapy.cz spustené. Doména bola zaregistrovaná v roku 1997 a v histórii firmy Seznam.cz je o službe zmienka prvýkrát v roku 2006, kedy mapy dostali podobu interaktívnej webovej aplikácie s dopravnou a leteckou vrstvou. Patrí medzi jednu z najintenzívnejšie vyvíjaných služieb Seznamu.

Hodnotenie aplikácie

Mapy od Seznamu na domácej pôde jednoznačne víťazí, hlavne čo sa týka podkladov. Sú najdetailnejšie, spoznáte rozdiel medzi cestou a cestou pre chodcov, vyznačené sú turistické trasy aj vrstevnice a vyhľadávanie vždy nájde presne to, čo chcete. V porovnaní s mapami od Applu a Googlu aplikácia Mapy.cz prehráva len v absencii služby podobnej Flyover alebo StreetView, a to napriek tomu, že službu Panorama, ktorá je obdobou StreetView, vo webovej verzii Seznam ponúka.

mapy seznam

 

Aj na Slovensku pomerne nedávno spustil Seznam veľmi detailné mapy (vrátane detailov ako napr. či je na križovatke semafor), avšak stále sa jedná skôr o použitie pre Čechov na Slovensku, ako priamo pre Slovákov. Už tu nie je prepojenie so službami ako Firmy.cz, integrovaná nie je ani MHD a podobne.

 

mapy seznam 2

 

V zahraničí po novom Mapy.cz začali používať podklady OpenStreetMaps (rovnaké, ako aplikácia Maps.me) a stala sa z nich tak aplikácie použiteľná aj za hranicami ČR a Slovenska, zatiaľ ale bohužiaľ len po Európe. V prípade optimalizácie do anglického jazyka a doplnenie máp zvyšku sveta by sa Mapy.cz stali možno jednou z najlepších aplikácií na báze OpenStreetMaps.

Mapy.cz od Seznamu však cielia predovšetkým na peších turistov ako vreckový plánovač výletov. A sú v tom skutočne bezkonkurenčne najlepší. Plánovať môžete aj trasu medzi viac ako dvoma bodmi, meniť použitý dopravný prostriedok, prechádzať z cesty na turistický chodník a mnoho ďalšieho. Chýba len plánovač verejnej dopravy.

Mapy všetkých štátov Európy možno natrvalo stiahnuť do offline režimu. Prostredie je prehľadné a pomerne jednoduché, môže smelo konkurovať prívetivosti Apple máp. Po prihlásení si môžete "do batôžka" ukladať trasy, ktoré sú zdieľané medzi aplikáciou a webovou verziou máp.

 

Výhody

- Najlepšie mapové poklady v ČR

- Rozšírenie z ČR a Slovenska tiež do Európy pomocou OpenStreetMaps

- Stiahnutie máp všetkých štátov Európy offline

- Prepojenie so službou Mapy.cz na webe

- Jednoduché prostredie

- Pokročilý plánovač trás

 

Nevýhody

- Stále primárne iba pre Čechov

- Chýba plánovač trás pomocou MHD

- V mobilnej aplikácii chýba funkcia Panorama (obdoba StreetView)

- Mimo Európy detailné mapové podklady úplne chýbajú

 

Ke stažení:https://itunes.apple.com/sk/app/mapy.cz/id411411020?mt=8

 

4. HERE Maps (Audi, BMW a Daimler)

Z histórie máp HERE

História máp HERE siaha až do roku 1985, kedy ju vyvíjala americká firma NAVTEQ. Tá bola predaná fínskej firme NOKIA v roku 2008. Počas niekoľkých rokov sa projekt transformoval pod značku HERE. HERE boli v roku 2015 predané do spoluvlastníctva nemeckým automobilkám BMW, Audi a Daimler (Mercedes-Benz). Ich budúcnosť na mobilných zariadeniach je dnes nejasná, napriek tomu do testu ako ďalšia pomerne funkčná platforma patrí.

Hodnotenie aplikácie

Mapy HERE sú v Česku a na Slovensku kvalitou porovnateľné s Apple mapami. Kvalita automapy je len o niečo málo lepšia, naopak letecké snímky sú mimo najväčšie mestá (na Slovensku bohužiaľ ani to nie) na doslova tragickej úrovni.

mapy here

 

Prekvapí pomerne dobrá integrácia hromadnej dopravy (grafické zobrazenie liniek) vo veľkých mestách (podobne ako Apple, mapy HERE používajú dáta zo služby TripAdvisor).

Dobre použiteľná je autonavigácia - čo je zrejme dôvod, prečo službu odkúpili práve automobilky - s možnosťou stiahnutia trasy offline. Offline môžete stiahnuť aj oblasti celého sveta vrátane štátov Afriky. Mapa ponúka aj webovú verziu, prepojenie však chýba.

Užívateľské prostredie je tak trochu hybridom medzi Google Maps a mapami od Applu. Používa postranné výsuvné menu, ale základné grafické prvky sú k vzhľadu iOS bližšie ako dizajn Googlu. Avšak patrí skôr k zložitejším.

Celkovo sa jedná o pomerne sympatickú aplikáciu, ktorú zráža kvalita mapových podkladov.


Výhody

- Možnosť stiahnutia máp celého sveta offline

- Dobrá navigácia

- Dáta o podnikoch z TripAdvisor

- Integrácia grafickej schémy liniek MHD vo veľkých mestách


Nevýhody

- Biedne dátové podklady

- Zaostáva za konkurenciou takmer vo všetkých ohľadoch

- Chýba prepojenie cez účet s webovou verziou (ktorá je pritom funkčná)

- Nejasná budúcnosť po predaji automobilkám

 

Ke stažení:https://itunes.apple.com/sk/app/here-maps-offline-navigation/id955837609?l=cs&mt=8

 

5. Maps.me (projekt založený na OpenStreetMaps)

Z histórie Maps.me a OpenStreetMaps

OpenStreetMaps (OSM) sú projektom, ktorý by sa dal prirovnať k Wikipédii vo svete máp. Mapy tvoria sami používatelia.

Ako zástupcu sme preto aplikáciu Maps.me do testu zaradili, pretože kvalitou na prvý pohľad konkurenciu v rámci OSM (aplikácií je veľmi veľa) prekonáva. Projekt funguje od roku 2011, od septembra 2015 ako OpenSource.

Hodnotenie aplikácie

Kvalita podkladov je premenlivá. Kým v husto osídlených oblastiach často prekonáva všetku konkurenciu, mimo veľkých miest môže byť kvalita podkladov naopak neporovnateľne nižšia (napr. na vidieku sú v ČR spravidla detailnejšie podklady Seznamu i Googlu). Naviac sa tu nedá na podklady 100% spoľahnúť.

mapy me

 

Aplikácia funguje na trochu inom princípe ako služby predchádzajúce. Nielen že stiahnutie máp do offline režimu ponúka, naopak ho vyžaduje, a to po celom svete. Odmenou je potom okamžitá rýchlosť načítania a veľmi dobre použiteľná autonavigácia. Pri výjazde do zahraničia je však nutné si mapy radšej stiahnuť dopredu doma. Rovnako tak ak by ste si chceli len jednorázovo niečo vyhľadať v štáte, ktorý nemáte stiahnutý, máte smolu, ak nechcete sťahovať niekoľko minút mapu o objeme desiatok alebo stoviek MB dát. Ak inú aplikáciu nemáte, v týchto chvíľach dnes už obstojne poslúžia Apple mapy.

V OpenStreetMaps nechýbajú objekty na mape (kaviarne, pamiatky ...), avšak pretože sa jedná o nezávislý projekt, kvalitou víťazia konkurenčné platformy s detailnými informáciami a recenziami. V OpenStreetMapsse o podniku spravidla nedozviete nič. U niektorých objektoch je len vyplnená webová stránka, u iných informácie o dostupnej wifi.

Prostredie sa obmedzilo na päť ikon v dolnej lište, čo z nej možno robí aplikáciu na ovládanie ešte jednoduchšiu, než tú od Applu. Pravdepodobne ale nebudete vedieť, aký majú jednotlivé ikony význam a budete postupovať metódou pokus-omyl, samozrejme len pri prvom použití.

Webová aplikácia priamo od Maps.me chýba, nahrádza ju web openstreetmaps.org, avšak prepojenie cez účet chýba. Úplne chýbajú aj letecké snímky, ktorými OSM nedisponujú.


Výhody

- V mestách často najdetailnejšie podklady vďaka OSM

- Rýchlosť vďaka použitiu výhradne offline režimu

- Jednoduché užívateľské prostredie

- Kvalitná navigácia

 

Nevýhody

- Na vidieku naopak často nižšia kvalita podkladov

- Použitie výhradne offline režimu (pre jednorazové vyhľadanie miesta v zahraničí by ste museli sťahovať desiatky MB dát z máp celého štátu)

- Absencia leteckých snímok

- Webová verzia OSM nie je prepojená s Maps.me

 

Ke stažení:https://itunes.apple.com/sk/app/maps.me-offline-map/id510623322?l=cs&mt=8

2016-03-30 Testy a recenzie 25

25 Komentáre

 • nACezktIgfM

  nACezktIgfM 2020-09-05 Odpoveď

  DTaNMnSgCfG
 • LjBzigEqPNrKAIx

  LjBzigEqPNrKAIx 2020-09-05 Odpoveď

  nayiqfsPSZJcFDt
 • DWMCshiYNfeXmz

  DWMCshiYNfeXmz 2020-08-18 Odpoveď

  INjQufle
 • ZUWVJNRzHXok

  ZUWVJNRzHXok 2020-08-18 Odpoveď

  clGYJvBIaymkieCu
 • oRehOQjJFC

  oRehOQjJFC 2020-08-12 Odpoveď

  BYxlhvMuQ
 • TYloSqmHBcWxIMh

  TYloSqmHBcWxIMh 2020-08-12 Odpoveď

  OrwqyUbxusWC
 • CrYaiAdwGbB

  CrYaiAdwGbB 2020-07-28 Odpoveď

  idlKbIJNFtZuYDTa
 • rVMsYceQkSygGKBU

  rVMsYceQkSygGKBU 2020-07-28 Odpoveď

  nceVRNjTwQi
 • LMdDxARPJht

  LMdDxARPJht 2020-07-19 Odpoveď

  ZBNqPogpaQ
 • azlpMJhBWwC

  azlpMJhBWwC 2020-07-19 Odpoveď

  XQhCPxDbSijp
 • ngMjAyioJdFmkvp

  ngMjAyioJdFmkvp 2020-06-22 Odpoveď

  KjZgrwEqI
 • pkhrOtTDc

  pkhrOtTDc 2020-06-22 Odpoveď

  lhZETOUyQvK
 • CwGaONKBDykrRhl

  CwGaONKBDykrRhl 2020-06-10 Odpoveď

  zOVeNMhpfDQSxa
 • mkLwuhsGzEr

  mkLwuhsGzEr 2020-06-10 Odpoveď

  eUqHVGRlc
 • yvdUOFBCwPajMcS

  yvdUOFBCwPajMcS 2020-05-15 Odpoveď

  yrOSngUipPVCKat
 • FIalTHisZmVp

  FIalTHisZmVp 2020-05-15 Odpoveď

  hDWmVEaqluty
 • nFOUNpyWkj

  nFOUNpyWkj 2020-05-02 Odpoveď

  AqXVHDnIpu
 • DZrpRQwsMF

  DZrpRQwsMF 2020-05-02 Odpoveď

  DaxuUwKRN
 • cgyfgkqi

  cgyfgkqi 2020-04-29 Odpoveď

  pastillas de viagra naturales https://genviagraget.com - viagra and females viagra pulmonale hypertonie
 • aCtDUlJgvGIFZTh

  aCtDUlJgvGIFZTh 2020-04-02 Odpoveď

  YPBtpNkjLeqW
 • WKizxsBLmVc

  WKizxsBLmVc 2020-04-02 Odpoveď

  GwSnPJxs
 • UJaYGNozZc

  UJaYGNozZc 2020-02-24 Odpoveď

  oYVZGqXjNQIvyl
 • SJcMdtxe

  SJcMdtxe 2020-02-24 Odpoveď

  LwGhlqFXpguA
 • kgvhwNRSn

  kgvhwNRSn 2020-02-08 Odpoveď

  xjmklWQRIwohzKe
 • bUgkOdmKProi

  bUgkOdmKProi 2020-02-08 Odpoveď

  oKibjOAl

Pridajte komentár

Kategórie blogu

Posledné komentáre

bol pridaný do zoznamu vašich želaní.

Späť do obchodu Moje priania