Apple nezaháľa, pracuje na ďalších novinkách pre iOS

Apple nezaháľa, pracuje na ďalších novinkách pre iOS

Dočkali sme sa beta verzie iOS 9.3, ktorá prináša niekoľko noviniek. Jedna z nich už vzbudila veľký ohlas, zaujímavých vylepšení je však viac. Poďme sa na ne pozrieť podrobnejšie.


Nočný režim

Takmer všetci dnes zaspávame s telefónom v ruke, a to často potom, čo sme sa presunuli od počítača. Mnoho štúdií však preukázalo, že tzv. modré svetlo narúša náš biorytmus a spôsobuje mnoho problémov, ktorých prvotnou príčinou je znížená kvalita spánku.

Preto sa iOS novo bude prispôsobovať dennej dobe a tlmiť vyžarovania modrého svetla teplejším podaním farieb (displej tak nebude žiarivo biely v nádychu modrej, ale bude v podaní teplých "oranžových" farieb).

Táto novinka dostala novo chystanú verziu iOS veľmi rýchlo do povedomia minimálne tých, ktorí sa o novinky v technológiách aktívne zaujímajú. Do istej miery kvôli vzbudeným kontroverziám, lebo na podobnom princípe bola vypustená aplikácia f.lux (v distribúcii cez Xcode, ktorý umožňuje inštalovať aplikácie mimo AppStore). Pretože Night Shift, ako Apple novej funkcii hovorí, je prakticky totožný s f.lux, cítia vývojári zo strany Applu krivdu a požadujú možnosť otvorenia tejto funkcie tretím stranám, a teda možnosť inštalácie aplikácie z AppStore.

Aplikácia je dostupná aj na Windows PC, Macu a Linuxu, navštívte justgetflux.com a vyskúšajte si princíp Night Shift už dnes.

TIP: Už niekoľko rokov iOS ponúka možnosť invertovať farby, kedy vo výsledku budete mať zobrazený biely text na čiernom pozadí. Túto funkciu ľahko aktivujete v Nastavenia -> Všeobecné -> Prístupnosť -> Inverovat farby. Môžete si tiež nastaviť aktiváciu funkcie stlačením tlačidla Home trikrát po sebe (ponuka skratka Prípustnosť, úplne dole na stránke Prípustnosť).

 

Night Shift

 

Uzamknutie a radenie poznámok

Poznámky v natívnej aplikácii môžete novo zamknúť heslom, alebo pomocou Touch ID. Zostanú tak úplne skryté pred prípadnými "špehmi" aj zo strany vašich najbližších, ktorý napríklad poznajú heslo k telefónu a podobne.
Ďalším vylepšením je nová možnosť radenia poznámok podľa dátumu alebo názvu, čo opäť o niečo spríjemní prácu s aplikáciou. Na Poznámky sa Apple veľmi sústreďuje, o predchádzajúcich vylepšeniach sme už písali v našom článku o novinkách v iOS 9.

 

Aplikácia Zdravie

V aplikácii Zdravie sa skrýva obrovský potenciál, revolúcia v zdravotníctve, ktorý však zatiaľ zostáva nenaplnený. Nie je otázkou, či revolúcia príde, ako skôr kedy príde. Apple si toho je vedomý a snaží sa tak svoju platformu propagovať, čo to ide. Novo tak u všetkých aplikácií tretích strán uvidíte, či umožňujú prepojenie dát s platformou Zdravie. Dáta tiež budete môcť prechádzať na svojich Apple Watch.

 

Vylepšenie CarPlay

CarPlay je zatiaľ skôr otázkou najnovších áut a väčší nástup sa očakáva práve teraz v rokoch 2016 až 2017. Napriek tomu na platformu CarPlay Apple myslí a prináša vylepšenia ako odporúčanie čerpacích stranic, reštaurácií, kaviarní či pamiatok a podobne na vašej trase. Služba Apple Music vám odporučí playlist na cestu.

 

Apple stále chce do škôl

Apple v školách je projekt zatiaľ cielený skôr na USA, poťažmo anglosaskej krajiny. Už v životopise Steva Jobsa sme sa mohli dočítať, že revolúcia vo vzdelávaní je jednou z jeho vízií. Apple v nej aj po jeho smrti pomaly pokračuje, aj keď skôr v štýle evolúcie.

Študenti sa môžu o iPady striedať (zalogovať sa do ľubovoľného zariadenia), učitelia majú prehľad o svojich triedach vrátane pokrokov svojich študentov. Učiteľ môže zasahovať do iPadov svojich študentov (napr. nalistovať konkrétnu stránku s podkladmi a mať tak istotu, že študenti sa pozerajú tam, kam majú), môže zdieľať prácu študenta na projektore a pod. Bohužiaľ sa nedá očakávať, že sa táto platforma vo väčšej miere rozšíri aj u nás.

 

Ďalšie drobné novinky

Nové iOS prináša samozrejme veľa drobných noviniek, menovite ďalšie aplikácie podporujúce 3D Touch (Nastavenie, Počasie, Zdravie, AppStore, iTunes Store, Kompas). V aplikácii Fotky môžete novo duplikovať obrázky, ak chcete fotografiu upraviť a pritom zachovať pôvodnú verziu. Novo tiež bude iPhone počítať, koľko dát ste stiahli v rámci funkcie Asistent WiFi.

Siri bude novo vedieť fínsky, hebrejsky a malajsky, na češtinu a slovenčinu stále čakáme.

 

Čo pre nás ďalej má Apple v najbližších týždňoch?

Po "mŕtvejšom" období sa môžete v najbližšej dobe opäť tešiť na mnoho zaujímavostí. Posledných zásadných noviniek sme sa dočkali v septembri a októbri, následne sa Apple sústredil na vianočné predaje. Koncom januára nás čakajú finančné výsledky hospodárenia práve za vianočné obdobie, ktoré je veľmi očakávané. Bude Apple pokračovať v raste?

apple watch

 

Česko sa tiež 29. januára dočká zahájenia oficiálneho predaja Apple Watch. Špekuluje sa o jarnej koferenci s hardvérovými novinkami a na 13. júna je očakávaná WWDC. Dočkáme sa štvor-palcového iPhonu alebo druhej generácie Apple Watch? Budeme referovať v ďalších článkoch.

2016-01-22 Zo sveta iPhone 0

Pridajte komentár

Kategórie blogu

Posledné komentáre

bol pridaný do zoznamu vašich želaní.

Späť do obchodu Moje priania