Ako na iPhone: 5 užitočných noviniek v iOS 9

Ako na iPhone: 5 užitočných noviniek v iOS 9

Hoci najnovší systém iOS 9 nepriniesol závratné množstvo noviniek - ani Apple sa netajil tým, že hlavným cieľom bola optimalizácia systému čo do výdrže a používania - no pri bližšom pohľade nájdeme užitočných noviniek predsa len dostatok. Vybrali sme pre vás 5 najzaujímavejších tipov.

Tipy pre vylepšenú aplikáciu Poznámky

Aplikácia Poznámky bývala pomerne jednoduchá a kvôli tomu bola tiež častým terčom kritiky. Kto chcel poznámky v mobile aktívne používať, väčšinou volil konkurenčné aplikácie z AppStore. S iOS 9 sa situácia mení.

tipy a triky - poznamky

Do poznámok teraz môžete kresliť, vytvoriť To-do listy, číslované zoznamy, pridávať fotografie, či ukladať odkazy zo Safari. Všetko je samozrejme voliteľne zdieľané v poznámkach na iCloudu. V spojení s veľkou uhlopriečkou posledných dvoch generácií iPhonov (prípadne iPadov) tak môže novo aktualizovaná aplikácia dobre poslúžiť aj pre prácu napr. pre rýchle zdieľanie myšlienok.

tipy a triky - poznamky

Funkcia kreslenia do obrázka je sprístupnená tiež v e-maile, kde môžete kresliť do obrázkových príloh a rýchlo oznámiť svoj názor napríklad grafikovi na návrh nového webu.

 

Nové možnosti práce s fotkami

Novinkou, o ktorej mnoho užívateľov nevie, je ľahké vyberanie väčšieho množstva fotografií v aplikácii. Stalo sa vám už niekedy, že ste ručne museli naklikať desiatky fotografií jednu po druhej? Nová funkcia túto činnosť značne zrýchľuje. Jednoducho vyberáte fotografie ťahom po riadkoch zhora nadol (napr. začnete v ľavom hornom rohu obrazovky a skončíte v pravom dolnom).

tipy a triky - fotky

Novou funkciou je tiež hromadné skrytie fotografií. Nechcete fotografie zmazať, ale nemáte záujem, aby ich niekto našiel? Jednoducho ich vyberte a skryte. Aplikácia navyše po novom triedi fotografie a videá do priečinkov. Oddelí tak napr. vaše "selfíčka" alebo "slowMotion" videa do samostatných zoznamov.

tipy a triky - fotky

Prepracované vyhľadávanie

Veľká pozornosť bola venovaná práci s vyhľadávaním. Prvým vylepšením je vyhľadávanie v nastaveniach. Novo tak môžete zadať kľúčové slovo a telefón zobrazí, čo pravdepodobne hľadáte.

tipy a triky - vyhladavanie

Vyhľadávanie v telefóne (Spotlight) sa vrátilo na "nultú" pozíciu v menu - teda úplne vľavo. Zostala však možnosť vyvolania vyhľadávania gestom v podobe stiahnutia zoznamu aplikácií nadol. Vyhľadávanie po novom inteligentne ponúka aplikácie, ktoré chcete pravdepodobne použiť (na základe vášho používanie v predchádzajúcich dňoch v tomto čase), ponúkne vám rýchle kontakty a pod. Správanie môžete čiastočne ovplyvniť v nastaveniach, bohužiaľ u nás je funkčnosť o niečo znížená oproti USA, kde vyhľadávanie odporúča aj blízke obchody, reštaurácie a podobne.

 

Nové možnosti práce s výdržou batérie

Jednou z najviditeľnejších noviniek je úsporný režim batérie. Ten môžete zapnúť aj ručne, väčšinou si ho však zapnete po upozornení na nízky stav baterky. Zníži sa totiž výkon procesora, obmedzia sa grafické efekty, telefón rýchlejšie vypína displej ... Avšak celková použiteľnosť telefónu nijako obmedzená nie je a niekomu môže vyhovovať tento režim zapnutý trvalo.

Prejdite do Nastavenia -> batéria-> Režim nízkej spotreby

Okrem toho v tejto časti menu máte aj detailný prehľad využitia batérie podľa vášho používania telefónu.

 

tipy a triky - bateria

Apple MUSIC

Nová aplikácia Hudba síce prišla na iOS už so systémom iOS 8.4, napriek tomu ju nemôžeme opomenúť. Aj samotný Apple na ňu totiž veľa vsádza. Všetci ste už iste objavili rádio Beats, sociálnu sieť Connect či možnosť stiahnutia hudby namiesto streamovania do offline režimu pre predplatiteľov. Veľmi populárna funkcia "prehrať ako ďalšie" sa dostala z iTunes i do mobilnej aplikácie.

V iOS 9 pribudli tieto novinky:

Pri zapojení slúchadiel sa vám na uzamknutej obrazovke objaví skratka pre rýchly prístup priamo do aplikácie.

Môžete streamovať hudbu vo vysokej kvalite aj cez mobilné dáta, prípadne tomu zabrániť.

Prejdite do Nastavenia -> Hudba

 

tipy a triky - apple music

Pridajte komentár

Kategórie blogu

Posledné komentáre

bol pridaný do zoznamu vašich želaní.

Späť do obchodu Moje priania