Ako sa darí iOS vo svete a u nás?

Ako sa darí iOS vo svete a u nás?

Medzi mobilnými operačnými systémami existuje od príchodu prvého iPhonu neľútostný boj. Do príchodu prvého iPhonu boli majoritnými systémy Symbian (Nokia) a Windows Mobile, tie však rýchlo stratili svoje postavenie a Apple sa stal razom svetovou jednotkou. Ako je to dnes?

Celosvetový podiel platforiem

Pri globálnom pohľade je situácia pomerne jednoznačná v prospech Androidu, ktorý de facto lineárne rastie od vstupu na trh až do súčasnosti. Podľa gs.statcounter.com, ktorý sledujte platformy na internete pri prezeraní webu, zaberá Android 67,15% trhu, iOS sa drží na 17,7%, ostatní konkurenti sú nahustení pod 4%.

Apple sa ale sústredí na klientelu, ktoré môže predávať telefóny so ziskom. A tak aj napriek pomerne malému podielu na na trhu berie Apple neuveriteľných 92% zisku z predaja chytrých telefónov. Ďalších 15% si odkrojil Samsung. V súčte teda majú na prvý pohľad nelogických 107% ziskov, to je však dané ostatnými výrobcami, ktorí sú v strate a koláč "dorovnajú" späť na 100%. Inými slovami, väčšina výrobcov nedokáže na predaji chytrých telefónov zarobiť.

 

Podíl na celkovém objemu zisků

Súboj amerických firiem na domácom trhu

Američania majú tú výhodu, že nech vyhrá ktokoľvek, bude sa jednať o domácu firmu. Apple si telefóny navrhuje kompletne sám od operačného systému cez šasi až po čipy.Google sa venuje iba operačnému systému a hardware si navrhujú sami výrobcovia, ktorí sú takmer kompletne z ázijských krajín.
V rebríčku výrobcov Apple s veľkým náskokom víťazí. Zaberá cez 43% trhu (druhý je Samsung s 27,6%, ďalej LG, Motorola a HTC) a totožný podiel má samozrejme aj na trhu operačných systémov. Tu Google vďaka jednotnému softvéru sčíta podiely všetkých výrobcov a s Androidom vedie, ako jednotka na trhu zaberá 52,3%. Microsoft je až na treťom mieste s 2,9%.
Všetky dáta z USA sú za september 2015 a vychádza z prieskumu agentúry ComScore.com.

 

Podíl výrobcu v USA

Veľmi zaujímavý graf v USA prináša sever gs.statcounter.com, kde vidíme zastúpenie platforiem podľa prehliadania internetových stránok. Apple naďalej zostáva jednotkou, a to takmer nepretržite od vstupu na trh. Je to dané tým, že mnohé lacné Android nie sú ani na prehliadanie webu dostatočne kvalitné, prípadne ich používatelia kupujú primárne za účelom volania a plní teda do istej miery úlohu "hlúpeho" telefónu. Jablčné telefóny sú oproti tomu spravidla využívané intenzívne.

Top 8 mobilných OS v USA

Ako sme na tom v Európe

V Európe je situácia iná štát od štátu. Tradične silný je iOS vo Veľkej Británii, kde je situácia veľmi podobná trhu americkému. Napríklad v Nemecku má však iOS podiel len okolo 10%. Statcounter prisudzuje iOS v Európe pomerne priaznivých 28%.

Bohužiaľ, preč sú doby, kedy celému svetu dominovali výrobcovia Nokia (Fínsko), Ericsson (Švédsko), Siemens (Nemecko), Alcatel (Francúzsko) či Phillips (Holandsko) a ďalšie. Dnes u nás žiadneho silného výrobcu nenájdete.

 

Podíl smartphonu dle operačních systému

Grafika: T-Mobile, Česká republika


Podľa StatCounter má Android 72%, iOS 17% a Windows Phone necelých 6%, Symbian pod 2%. Je teda vidieť, že dáta operátora približne zodpovedajú, iba telefóny so Symbianom majú používatelia, ktorí svoj telefón nepoužívajú na prezeranie internetových stránok, iOS na úkor Androidu a Symbianu získava na webe niekoľko percent navyše.
Na Slovensku má podľa servera Statcounter Android podiel 76%, iOS 16%, Windows Phone 3,64% a ako ukazuje graf, situácia je dnes na trhu pomerne stabilizovaná. IOS si drží pozíciu a v uplynulom roku poslední užívatelia vymenili svoje staré Nokie so Symbianom za nový telefón so systémom Android. Windows Phone tu na rozdiel od ČR toľko populárny nie je a zodpovedá podielu systémov vo svete.

 

Top 8 mobilných OS na Slovensku


2015-11-25 Zo sveta iPhone 0

Pridajte komentár

Kategórie blogu

Posledné komentáre

bol pridaný do zoznamu vašich želaní.

Späť do obchodu Moje priania